2010. június 24., csütörtök

Lágy ecsettel

"Képzeletemmel, mint lágy ecsettel megfestelek újra és újra.
Testet ölteni készülő álom, születendő gyermekem, vajon milyen leszel? Szőke, kék pillantású, szelíd angyalarcú?
Huncut mosolyú, sötét fürtös, örökmozgó?
Hunyt szemem mindig más -más alakban lát...
A gomolygó felhőkből, terjengő árnyakból, színes virágfejecskékből gyermekarcok néznek rám. Melyik a tiéd?
Álmaimban szüntelenül változó alakban látogatsz. Saját, gyermekkori képmásomon édesapád szeretett vonásait hordozza az édes álomarc, amint feltűnik és eltűnik, mint víz alatt villódzó kincs.
Tudom, érzem, ez a mi gyermekünké, azé, akit magunk és életünk összefonódásával most teremtünk és hívogatunk életre...
A lelked már megszületett, kicsikém. Szavak nélkül elmondtad ezt nekem és én megértettem, hiszen sokat beszélgettünk az érzések azon titokzatos hullámhosszán, ami összeköti az anyát testében fejlődő magzatával.
Képzeletemmel, mint lágy ecsettel festegetem külsődet, míg szeretettel, vigyázattal bensődet; személyiségedet építgetem.
Szép, örömös érzéseimmel hangolom érzékeidet, lélekrezdüléseimmel közvetítem neked a természet, a világegyetem harmóniáját. Édesapáddal együtt szeretetteljes várakozást sugárzunk feléd, amire repeső mozdulatokkal válaszolsz. Látom majdani, egészséges testecskédet, hallom boldog kacajodat.
Elbűvölő muzsikát, verseket, meséket küldök feléd, szép képek hangulatát. Madarak szárnyalása, fák, virágok tánca láttán érzett örömömet is mind megosztom veled.
Régről ismerős és mégis csupa izgalmas meglepetést, boldogságot hozó gyermek leszel; új kor új embere!
Képzeletbeli lágy ecsetemmel rajzolgatom rózsaszín testedet.

Bármilyen alakot öltesz, egyszeri csoda leszel. Az, aki még soha nem volt, aki megismételhetetlen!
Aki eljött hozzánk, hogy a mi gyermekünkként élje életét."

Gertrud Teusen -Iris Goze -Hänel: Anya, beszélgess velem!

2010. június 21., hétfő

Egy jól sikerült vasárnapi ebéd

Jól sikerült, bizony. Olyan jól, hogy nem volt időm lefotózni... Bele kell még jönni...
Azért megosztom a receptet, hátha kedvet kaptok hozzá. :)

Almával töltött pulykamell mézes mázzal

Hozzávalók: 80 dkg pulykamellfilé, 2 alma, 1 dl méz, 1 evőkanál mustár, 1 evőkanál "Édes Anna" darált paprika, bors, olaj, 2 evőkanál grill fűszerkeverék, csipetnyi gyömbér, só

A pulykamellet nagy szeletekre vágtam, kipotyoltam, az almát meghámoztam, kicsumáztam és felszeleteltem. A husit sóval és grill fűszerkeverékkel bedörzsöltem. Minden husi szeletet megpakoltam almával és feltekertem. Fogvájóval rögzítettem. Kevés olajon készre sütöttem.
Ha lenne kertünk, grillsütőn sütöttem volna...

A mézes mázhoz a mézet, mustárt, gyömbért, paprikát, sót, borsot összeforraltam és tálaláskor a kész husira öntöttem.

Köretnek burgonyakrokettet csináltam. Gondolom, mindenki tudja, hogy készül.
Én így csináltam:
50 dkg krumplit meghámoztam -sós vízben megfőztem. Összetörtem, 4 dkg vajjal, reszelt szerecsendióval, őrölt borssal, sóval, reszelt parmezánnal és két tojássárgájával összedolgoztam. Miután kihűlt, rudakat formáztam a masszából. Tojásba, parnírmorzsába forgattam és olajban sütöttem.

Tényleg nagyon finoman sikerült! Legközelebb igyekszem ügyesebb lenni a fotózással is. :)

Megjegyzés:
1. Kifelejtettem a gyömbért.
2. Mivel ebédre készült, így a diétába is belefért. De csak egy falatkára tettem a mézes mázból (a mézet nem ehetném...) és két kisebb krokettet ettem a husihoz.
3. A receptet a Vidék Íze 2010. júniusi számában találtam.

2010. június 20., vasárnap

Apák napja

Június harmadik vasárnapja, apák napja. Már kora reggel felköszöntöttem a leendő apukát :) , az édesapámat és az apósomat a következő versikével:

Apák napján köszöntelek téged édesapám
Virág nélkül állok én most, de nagyon szeretlek ám!

Nem hoztam virágot, sem finom csörögefánkot,
Hoztam viszont nagy ölelést, szép szavakat, sok csínytevést.

Mert tudom, hogy te értékeled, nem csak azt, hogy jó vagyok
Hanem azt is, hogy ha naphosszat csak rosszalkodok.

Így köszöntlek édesapám, az apukák napján,
S arra kérlek én tégedet, hogy élj még velem soká, soká!

Boldog apák napját kívánok minden apukának!

2010. június 17., csütörtök

Kedvenceim

Ha már az előző bejegyzésemben a kedvenc könyvemből idéztem egy nagyon egyszerű receptet, azt hiszem megérdemli, hogy lefotózzam és meg is mutassam. :)


Mireille Guiliano: A francia nők nem híznak



A második része is legalább olyan jó, mint az első...

Mireille Guiliano: Francia nők télen -nyáron



Jó szórakozást kívánok a könyvekhez!

2010. június 16., szerda

Diétához elengedhetetlen a joghurt

Mivel délután, uzsonnára savanyított tejterméket kell ennem, tele a hűtő joghurttal, túróval, sajttal. A natur joghurtot egy idő után megunom és ilyenkor vagy friss gyümölcsöt vagy a fagyasztóból előkotort gyümölcsöt teszek bele. Így már ehetőbb és nem is olyan unalmas minden nap ugyanazt kanalazni. Piros bogyós gyümölcsből egy nap többet lehet enni, mint a többi fajtából. Szerencsére eper, cseresznye, ribizli, málna szezon következik. :)

A boltban Activiát szoktam venni, mert a többit nagyon savanyúnak találom. Mivel elég húzós az ára ilyen mennyiségben fogyasztva, elkezdtem keresgetni a házi joghurt készítésének módjait.

Az egyik kedvenc könyvemben találtam egy nagyon jó receptet hozzá. Ajánlom kipróbálásra és a könyvet pedig elolvasásra.

Ha nincs joghurt készítő gépünk a következő receptet ajánlom:

Hozzávalók:
1 liter 3,5 vagy 2,8 %-os tej (Zacskós! A dobozos tejek nem használhatók joghurt készítésére)
1-2 evőkanál joghurt vagy bioboltokban kapható baktérium -kultúra

1. Közepes lángon addig melegítjük a tejet, míg a széle buborékos lesz és gőzölög a teteje.

2. A meleg tejet egy nagy tálba öntjük, és hagyjuk hűlni míg 40 fokos lesz. (Ha nincs hőmérőnk: addig hagyjuk hűlni, míg a mutatóujjunkat húsz másodpercig benne tudjuk tartani.)

3. A joghurtot vagy baktérium -kultúrát egy kis tálba tesszük, ráöntünk egy kevés meleg tejet és alaposan összekeverjük. Visszaöntjük a nagy tálba a harmadát, jól elkeverjük. Majd apránként hozzáadjuk a többit is. Végül az egészet jól összekeverjük. Vastag törülközővel letakarjuk és 6-8 órára (én egy éjszakára szoktam) meleg helyre tesszük. A gázsütő például jó hely, ha az őrláng ég csak benne, és beletehetünk egy lábos forró vizet is.

4. Amikor kész, műanyag fóliával letakarjuk a tálat és fogyasztás előtt 8 órára a hűtőbe tesszük. Ha sűrűbb joghurtot szeretnénk, szűrjük át finom anyagon.

Mireille Guiliano: A francia nők nem híznak című könyvből származik a recept.

Megjegyzés: Ha a szénhidrát tartalomba belefér, akkor 2 -3 darab Korpovit kekszet eszek a joghurthoz. Így nem halok éhen vacsoráig. :)

Kedvenc kenyerem

Ezt a receptet évekkel ezelőtt találtam a neten. Sajnos nem tudom már kitől származik, de ha valaki a saját receptjére ismer, akkor jelentkezzen nyugodtan!



Lássuk, mi kell hozzá: 3 dl tej, 1 teáskanál só, 1 teáskanál cukor, 5 dkg margarin vagy vaj, fél csomag élesztő és 50 dkg liszt
Tej, élesztő, cukor, liszt, só, margarin... ebben a sorrendben tesszük a kenyérsütőgépbe és Teig vagy Dough programon dagasztatjuk -kelesztjük.

Imádom a megkelt tészta állagát, pufiságát. :)



Ezután nyújtódeszkára borítom és formázom.



Tetejét bevágom, kevés vízzel lekenem.



Eddig a sütő aljára loccsantottam egy "maréknyi" vizet, DE! Sütőzacskóban sütni számomra egyszerűbb és nem is tudom, de sokkal jobb textúrájú a kenyér.
Így kb. egy éve már sütőzacskóba teszem a tésztát...



Elkötöm a zacskó másik oldalát is és ollóval 4-5 helyen picit bevagdosom a zacskót. 190 fokos sütőben 40-45 percig sütöm.

Éééééés ilyen szép mosolygósra sült kenyeret vettem ki a sütőből:



Jó étvágyat hozzá!


2010. június 12., szombat

Sajtos kifli

Tegnap meglátogatott a védőnő. Mivel már a 30. hétben vagyok, így jött megbeszélni a kelengye listát. Nagyon -nagyon szerencsésnek mondhatom magunkat, hiszen a nővéremtől és a sógornőmtől annyi gyönyörű kisruhát kaptunk, hogy erre már nem kell költenünk. Sőt! Babakocsit, pihenőszéket, bébikompot, etetőszéket is kaptunk! Babaágyat is felajánlottak, de abból szerettem volna sajátot.
Mivel nem volt itthon semmilyen rágcsa és a 35 fokos melegben nem volt kedvem boltba menni, sütöttem sajtos kiflit. A receptet egy régi kolléganőmtől kaptam. Most csináltam először és mondhatom, jól sikerült. Bár lehet, ez csak a kezdők szerencséje...

A recept végtelenül egyszerű, ajánlom kipróbálásra mindenkinek.

Sajtos kifli

Hozzávalók:
50 dkg liszt
3/4 kocka margarin
2 dl tejföl
2,5 dkg élesztő
2 teáskanál só
2 tojássárgája
10-15 dkg sajt (tappista)

(Megjegyzés: Nekem nem volt itthon tejfölöm, ezért 2 dl tejjel és 60 dkg liszttel csináltam. Volt egy kis maradék füstölt sajtom és Anikó sajtom, ezeket reszeltem a tésztára.)



Kenyérsütőgépbe tettem a tejet, élesztőt, pici cukrot. Erre ráöntöttem a lisztet, rákockáztam a margarint, rászórtam a sót és végül a két tojássárgáját. A kenyérsütő dagasztó -kelesztő programján (Dough vagy Teig program) dagasztottam-kelesztettem. Közben ránéztem, hogy esetleg kell e még egy pici liszt bele, nem túl ragacsos e a tészta.

Miután megkelt, deszkára borítottam és picit átgyúrtam.



Majd rúddá sodortam és 7 részre vágtam. (Aki ügyesebb, vághatja 8 -ra is. )


Minden részt külön -külön kör alakúra nyújtottam, megkentem olvasztott margarinnal, megszórtam reszelt sajttal és 8 cikkre vágtam.


A cikkeket egyenként feltekertem és megpróbáltam kifli alakúra böngyörgetni.


Ezután már nem volt más hátra, mint sütőpapíros tepsire rakni a kifliket, megkenni tojással, esetleg megszórni reszelt sajttal (nekem elfogyott a végére, így lemaradt a külsejéről) és 175 fokon kb. 15 perc alatt szép mosolygósra sütni.


Mikor kész, rácsra szedtem hűlni kicsit.


Mire végeztem az utolsó tepsivel (összesen hárommal lett), meg is érkezett a védőnő. Úgy láttam ízlett neki, remélem, nektek is tetszik majd.



Jó étvágyat!

2010. június 6., vasárnap

Ha már ilyen sok időm van...

Előszedtem az összes irattartókba zsúfolt "főzős" újságomat, internetről kinyomtatott, cetlikre felfirkantott receptjeimet. A férjem elborzadt a látványtól... belegondolt ugyanis, hogy ha minden nap főznék egy receptet ezekből a "kincsekből" legalább háromszor kellene születnem, hogy mindegyiket kipróbáljam. És még szerencse, hogy a két polcnyi szakácskönyvem nem jutott eszébe. :))

Megállapodtunk abban, hogy ha az erőm -egészségem engedi mindegyik újságomból főzök egy mindkettőnknek tetsző receptet. (Na, itt már nem a szörnyűlködéstől borzongott... hanem a rá váró "jóléttől")
Ugyan már több, mint két éve vagyunk házasok, és elég változatosan főztem mindig, rám fér a frissítés...
Először is kiválasztottam a nyári újságokat és ezekből szemezgettem, szemezgetek néhány könnyű fogást.
Igyekszem fázisfotókkal bővíteni a leírásokat, bár nem vagyok egy nagy "fotózseni". :)

Mivel nem kútfőből jönnek az ötletek, receptek, mindenhol jelezni fogom kitől, honnan származik a recept. Ha esetleg egy internetről kinyomtatott receptnél nem tudnám, ki a szerző, szívesen veszem, ha bárki jelzi. A lopás nem kenyerem, szívesen pótolom a szerző nevét és linkelem az oldalát is!

Holnaptól itthon...

Holnaptól befejezem munkahelyi pályafutásomat. Egyre nagyobb pocakommal még így is sokáig igyekeztem helyt állni. Tudom, vannak más kismamák, akik a munkahelyükről mennek el szülni... Nincs ez ellen semmi kifogásom, csak most már éreztem, hogy ideje többet pihennem. Holnap töltöm be a 29. hetet. Még van egy pár hét előttem és szeretném átadni magam a pocakosságnak. :) Mire megjön a kis "Gézengúz", addig elég sok tennivaló vár még ránk. Ablakcsere, fürdőszoba csempézés, stb. És persze a babaszoba dekorálás.
Mivel ebben a blogban a családi életünk eseményeit szeretném megörökíteni, így ezekről is szépen, sorban be fogok számolni.

Egyelőre azt sem tudom, mihez kezdjek, mit csináljak... :))

Tippek a diétához

Akkor lássuk, mit lehet enni!
Reggeli:
  • 2 szelet Bakonyi barna kenyér (ha lehet mindenképp ezzel kezd a diétát, később lehet váltani más teljes kiőrlésű kenyérre)
  • egy pici margarin vagy vaj (ez ugyan tejtermék, de nagyon kicsit használva nem nagy gond)
  • egy szelet sajt (egyedül ezt a fajta tejterméket lehetne reggelire fogyasztani)
  • egy szelet felvágott (odabízom, melyiket szereted)
  • paradicsom, paprika, uborka vagy valamilyen más zöldség (lényeg, hogy mindenképp legyen reggelire zöldség)
  • Tejet TILOS! Helyette inkább szénsavmentes ásványvíz (akár citromlével ízesítve), tea édesítővel. Én ezeket szoktam inni...
Tízórai:
  • Mindig valamilyen gyümölcs legyen! Pl. egy nagy alma vagy egy narancs. DE! Banánt a magas cukortartalma miatt nem ajánlatos enni, sem pedig aszalt gyümölcsöket. Fájdalom, de ezekről le kell mondanunk. :( Ha jól sikerült reggelizned, akkor ennyi gyümölccsel nem éhezel meg az ebédig.
Ebéd:
  • Kedvenc étkezésem... Itt lehet a legnormálisabban étkezni. Persze nem lóadagokat, csak normálisan. Főleg, ha nagy a túlsúly és valóban fogyni kell! Lehet gyümölcslevest (édesítővel készültet!), zöldséglevest, tulajdonképpen mindenfajta levest enni. Főételként szintén jöhet a "normális" kaja. Amire figyelj oda! Fehér helyett barna rizs, csak durumtészta jöhet számításba! A durumtésztának nincs mellékíze, tök olyan, mintha sima tojásos lisztet ennél. A barna rizs íze kicsit már más, meg kell és lehet is szokni. :)
Uzsonna:
  • Mindig valamilyen savanyított tejtermék legyen két - három darab Korpovit keksszel. Ez lehet natur joghurt (fagyasztott gyümölcsöt lehet belekeverni, de ne bolti gyümölcsös legyen!), túró, sajtkrém és ezek száz változata.
Vacsora:
  • Ezt volt a legfurább megszokni. Főztem csirkepaprikást tésztával és én csak a csirkepaprikást ettem savanyúsággal... A lényeg, hogy husit, virslit, felvágottat, halat, tejet, tejterméket, tojást lehet enni, DE köretet nem szabad enni. Csak zöldség, savanyúság jöhet szóba! Elég fura tényleg, de most már észre sem veszem. :)
Persze egész nap sok -sok szénsavmentes ásványvizet kell(ene) inni, hiszen különösen fontos a hidratálás. Gyümölcslevekből csak azokat fogyaszthatjuk, amelyikre rá van írva: "Hozzáadott cukrot nem tartalmaz!" A 12 % -os és egyéb cukrozott társaikról én személy szerint örömmel mondtam le. :)

Sok sikert a diétához!

Mediterrán diéta

A google a jó barátunk... ezt tudja már mindenki. A keresőbe beírva, elég sok mindent dob ki a mediterrán diétáról. Szóval ezeket nem fogom most belinkelni ide. Inkább elmondom, hogy az orvosom, dr. Valicskó Viktória, milyen tudnivalókkal-okosságokkal látott el.
Először is a súlyom és az véreredményem értékei alapján beállított egy napi 160 gr-os szénhidrát (CH) és 1280 Kcal -os diétára. Ez napi ötszöri étkezést jelent a következő elosztásban: reggeli 30 gr CH, tízórai 20 gr, ebéd 50 gr, uzsonna 20 gr, vacsora 40 gr.
Ezen kívül ennyit tett még hozzá: "reggelire 6 dkg kenyér, tejet ne igyon; rizzsel, tésztával vigyázzon, banánt, szőlőt, mézet kerülje; uzsonnára tejterméket, vacsorára fehérjét egyen"

Ezzel én meg is főttem... Összevissza kapkodtam, hogy akkor most nem ehetek rendes kaját? De a kezdeti pánikrohamomat lecsillapította a www.nlc.hu oldalon megtalált fórum: "Pcos életmód." Itt a lányok nagyon sok hasznos tanácsot adtak, és így nem haltam éhen az első pár hétben.
Mára már magamtól tudom, mit és mennyit ehetek. Eleinte méregettem a kis konyhai mérlegemmel. :)

A következő bejegyzésben jöjjön néhány konkrét étkezési ötlet.

2010. június 5., szombat

Bővebben a PCOS -ről

Szeretném megragadni az alkalmat, hogy kicsit bővebben meséljek a PCOS (policisztás ovárium szindrómáról). Mivel nem vagyok orvos és semmilyen más egészségügyi végzettségem sincs, így csak személyes tapasztalatokat tudok megosztani. Ez egy hormonális és anyagcserezavar. Fontos, hogy a policisztás petefészek csak egy az összetett betegség tünetei közül. Inzulin rezisztencia, hastájéki hízás, jelentős túlsúly, stb. is jellemző. Bővebben a www.pco-szindroma.hu oldalon lehet olvasni erről a betegségről.
Személy szerint policisztás petefészekkel (így elmaradt peteéréssel) és inzulin rezisztenciával "rendelkeztem". Persze túlsúlyom is volt, aminek mértéke a kezelés hatására vált nyilvánvalóvá. Nagyon sok víz volt megkötve a szervezetemben, így hirtelen látványos volt a fogyásom.
Címszavakban, amire oda kellett figyelnem a kezelésnél:
Diéta
Ún. mediterrán diétát kell csinálnom, ami NEM egyenlő a koplalással. Hogyisne, el is ájulnék. Hiszen az inzulin rezisztencia azt jelenti, hogy a szervezetem inzulin ellátása nem működik megfelelően. Meg kell próbálni közel állandó szinten tartani az inzulint.
Mozgás
Ez megy a legnehezebben mindenkinek. Pedig ha egyszer elkezded, később kívánni fogja a szervezeted a mozgást. Én sok éven át versenyszerűen atlétizáltam. Mára már nem szeretek futni... Mivel a szabadidőm is véges volt mindig, így itthon tornáztam Rubint Réka DVD -ire. Tudom, tudom sokaknak nem jön be... Ki kell tapasztalni, ki milyen mozgást szeret és bír csinálni.
Metformin
Mindenkinek az orvosa dönti el, melyik metformin tartalmú gyógyszert és milyen adagban kell szednie. Nekem Meforal (850 mg) tablettát kellett szednem. Először reggel és este 1-1 szemet és mikor megtorpantam (vagyis nem javult tovább az állapotom) délben is kellett még egy szemet szednem.

Ez a három együtt (diéta, metformin és mozgás) segített elérni azt, hogy kismama lehetek. :)

A kezdetek


2008 tavaszán házasodtunk össze. Ősszel úgy döntöttünk, jöhet az első utódunk. :)
Nagy -nagy lelkesedéssel vetettük bele magunkat a családalapításba. Mindenféle vitaminokat szedtünk, még egészségesebben étkeztünk, többet sportoltunk. Telt -múlt az idő, de a CSODA váratott magára.
Tavasz végén gondoltam egy merészet és elmentem egy alapos kivizsgálásra. Itt sajnos kiderült, hogy PCOS -em van. De a választott orvosom szerint ezzel csak egy dolgot lehet tenni, meg kell csonkítani a petefészkeimet. CSAK ÍGY érhető el, hogy újra beinduljon a peteérésem. Na, ekkor fordítottam hátat annak a bizonyos nőgyógyásznak...

A kezdeti elkeseredésemet felváltotta a düh. Nem igaz, hogy nincs más megoldás. A "gugli" a jó barátom, mondja mindenki... nosza rajta. Megtaláltam a www.pco-szindroma.hu oldalt, ahol nagyon sok hasznos információt találtam. Így találtam meg a jelenlegi orvosomat is, aki nélkül most nem feszegethetné egy kismanó a pocakomat :)

Megkezdődött a kezelésem: diéta, mozgás és Meforal szedése. Mire észbekaptam 13 kg -ot dobtam le magamról, elmúlt a depresszióm. Egyszerűen kicserélődtem!!!
Kb. fél év kezelés után beindult a peteérésem is. A biztonság kedvéért a nőgyógyászom Clostibegyt tablettát adott 2009. októberében, amitől két nagy "csinos" petécske érett meg.

Nem is húzom tovább... 2009. december 17-én kora reggel a fenti képen látható két csík miatt kelt fel a szomszédság... vagyis a sikításom miatt. :)

Akkor most már nincs kibúvó...

A férjem ma reggel szembesített azzal a ténnyel, hogy lassan megszületik első csemeténk és még nem vezettem naplót. Pedig hatalmas nagy fogadkozásokkal kezdődött a várandósságom... Én majd minden nap naplót vezetek, minden héten pocakfotót készítek, stb. Sajnos vagy nem, de elszaladt sok -sok hét és néhány fotót leszámítva nem csináltam semmi olyat, amivel megörökíthetném kisfiúnk pocakban töltött 9 hónapját.

Ezt a blogot igazi családdá válásunknak bizonyítékául szánom, a sikereket, botladozásokat, esetleges bukásokat is megörökítve.
Az írásaimat egyelőre magamnak szánom emlékeztetőül, de ha valaki számára hasznos információkkal szolgálhatok, esetleg segíthetek, nagyon boldog leszek.

Két éve házasodtunk össze és elég kalandos úton jutottunk el odáig, hogy most 29 hetes kismamaként írhassak.

Hát akkor kezdjünk is neki...